Pneumatyka przemysłowa - narzędzia

Pneumatyka przemysłowa w firmie produkcyjnej — wszystko, o czym lepiej wiedzieć przed instalacją

Z tego artykułu dowiesz się, czym jest pneumatyka przemysłowa oraz poznasz jej zalety i ograniczenia. Sprawdzisz także, dlaczego wykonywanie instalacji pneumatyki przemysłowej przez niewykwalifikowane osoby może przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Niezależnie od tego, czy chcesz wiedzieć, jak działa pneumatyka przemysłowa czy chcesz zainstalować komponenty pneumatyki przemysłowej w swoim zakładzie, ten wpis będzie stanowił dobry punkt wyjścia.

W sektorze produkcyjnym wymagania są coraz wyższe. Technologie nieustannie się zmieniają, a zarządy coraz silniej koncentrują się na podnoszeniu zyskowności. Ale pomimo tych wszystkich zmian, jeden element nigdy się nie zmieni. Bez względu na branżę, w której pracujesz, zawsze instalacja pneumatyczna będzie w dużym stopniu odpowiadać za wydajność całej produkcji.

Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się m.in.:

  • jak działa pneumatyka przemysłowa
  • w jakich branżach się ją stosuje
  • jakie są zalety pneumatyki
  • na co zwrócić uwagę podczas instalacji pneumatycznej
  • jakie są rodzaje instalacji pneumatycznych
  • jak zaoszczędzić na pneumatyce.

Czym jest pneumatyka?

Pneumatyka przemysłowa należy do działu inżynierii mechanicznej. To technologia, która energię sprężonego powietrza zgromadzoną w instalacji pneumatycznej zamienia na ruch, który jest realizowany za pomocą urządzeń wykonawczych, takich jak np. siłowniki czy napędy liniowe. W układzie pneumatycznym suche, czyste powietrze pod ciśnieniem „napędza” działanie narzędzi do np. podnoszenia, przemieszczania elementów, zaciskania, chwytania, cięcia, znakowania lub sortowania. Pneumatyka przemysłowa jest wykorzystywana jako alternatywa m.in. dla siłowników elektrycznych, jednak w przeciwieństwie do nich różni się mniejszą dokładnością pozycjonowania i może lepiej amortyzować ewentualne wstrząsy. Technologia ta jest szeroko użytkowana w procesach automatyzacji przemysłu i zwiększania wydajności produkcji.

Jak działa pneumatyka przemysłowa?

Najpierw powietrze jest sprężane (czyli podnoszone jest jego ciśnienie) przez sprężarki powietrza, a następnie przekazywane jest do instalacji rozprowadzania sprężonego powietrza a dalej do układu pneumatycznego, gdzie jego rozdział jest kontrolowany przez zawory. Następnie dociera do elementów wykonawczych, np. siłowników pneumatycznych, które za pomocą powstałej energii wykonuje określone ruchy.

Czym jest pneumatyka?

W jakich branżach stosuje się pneumatykę?

Pneumatyka jest ważną technologią w wielu sektorach. Od branży motoryzacyjnej, gdzie stosuje się ją do wykonania wielu operacji realizowanych na linii produkcyjnej, poprzez przemysł maszynowy, chemiczny, produkcji tworzyw sztucznych,  aż po branżę spożywczą.

Najbardziej znanym przykładem wykorzystania pneumatyki w codziennym życiu są serwisy oponiarskie, gdzie sprężarki powietrza zasilają podnośniki i klucze pneumatyczne, którymi odkręcane są koła, a także przewody spiralne, które są następnie używane do pompowania kół pojazdów.

Jakie są zalety układów pneumatycznych?

Przy odpowiedniej obsłudze i instalacji układy pneumatyczne są jednymi z najbezpieczniejszych. Są higieniczne, ekologiczne i nie narażają mechaników oraz operatorów na działanie toksycznych płynów hydraulicznych. Co więcej, w porównaniu do innych technologii koszt instalacji pneumatycznej jest dużo mniejszy. Żeby jednak czerpać wszystkie korzyści, jakie przynosi ta technologia i utrzymać możliwie wysoką wydajność — instalacja pneumatyczna musi zostać przeprowadzona we właściwy sposób.

Jakie są rodzaje instalacji pneumatycznych?

Aby wprawić narzędzia pneumatyczne w ruch (np. siłowniki czy silniki pneumatyczne) trzeba je zasilić za pomocą sprężonego powietrza. Dlatego potrzebne jest połączenie tych elementów ze sprężarkami. Wyróżniamy kilka rodzajów instalacji rozprowadzania sprężonego powietrza m.in. plastikowe, miedziane, stalowe i aluminiowe. Spośród nich najtrwalsza jest instalacja aluminiowa, która zapewnia największą szczelność instalacji, jest lekka, nie rdzewieje i można ją stosunkowo łatwo i dowolnie rozbudowywać oraz demontować i przenosić do innej lokalizacji.

Nie wiesz, który rodzaj instalacji najlepiej sprawdzi się w Twoim zakładzie produkcyjnym? Poznaj wady i zalety instalacji pneumatycznych aluminiowych i stalowych.

Dlaczego lepiej nie wykonywać samodzielnie instalacji pneumatycznej?

Instalacje pneumatyczne trzeba odpowiednio zaprojektować i wykonać, aby pracowały wydajnie przez długie lata. Często pojawiającymi się błędami podczas samodzielnie wykonywanych instalacji jest zastosowanie nieodpowiednich komponentów, źle dobranych materiałów lub nieprawidłowo dobranych średnic. Zdarza się również, że przed pierwszym uruchomieniem instalacje nie są właściwie oczyszczone lub nie zostały wykonywane próby ciśnieniowe. Wszystko to może prowadzić do nieszczelności, czyli nadmiernych strat energii potrzebnej do wytwarzania sprężonego powietrza, jak również do uszkodzenia elementów wykonawczych, a także do zbyt niskiej wydajności całego układu.

Dlaczego lepiej nie wykonywać samodzielnie instalacji pneumatycznej?

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wykonywania instalacji rozprowadzania sprężonego powietrza?

Projektując i obliczając układ pneumatyczny, należy wziąć pod uwagę wymagania dotyczące ciśnienia i przepływu, aby uzyskać najlepszą możliwą wydajność. W przypadku użycia niewłaściwych komponentów układ pneumatyczny może nie działać prawidłowo.

Ponieważ pneumatyka wykorzystuje energię zgromadzoną w sprężonym powietrzu do wprawiania narzędzi w ruch, ważna jest m.in. jakość stosowanego sprężonego powietrza. Powinna być ona na tyle wysoka, aby zagwarantować wydajną pracę. Wilgoć, cząsteczki kurzu i oleje muszą zostać usunięte, w przeciwnym razie mogą spowodować korozję niektórych elementów, takich jak zawory, silniki i siłowniki. Dopływające powietrze musi być stale filtrowane i osuszane, a jego ciśnienie musi być monitorowane. Dzięki temu cały układ pneumatyczny będzie wydajny, a elementy wykonawcze będą działały prawidłowo.

Jak można zaoszczędzić na instalacji pneumatycznej?

Podwyżki cen energii dotykają dziś przede wszystkim przedsiębiorców, przez co zmniejszenie zużycia energii staje się kluczowe podczas szukania metod obniżenia kosztów produkcji i zwiększenia jej wydajności. Również wytwarzanie sprężonego powietrza wiąże się ze zużyciem energii elektrycznej, stąd bardzo ważna jest szczelność całej instalacji. Trzeba mieć tutaj też świadomość, że sprężone powietrze nie ma zapachu, ani koloru toteż wszelkie nieszczelności są niedostrzegalne nawet dla najbardziej wprawionego ludzkiego oka.

I właśnie dlatego tak ważne jest cykliczne przeprowadzanie audytu całej instalacji.

Chcesz sprawdzić, czy wycieki sprężonego powietrza sprawiają, że Twoja firma płaci zbyt wysokie rachunki za energię? Możesz to zrobić, kontaktując się z nami. Dzięki nowoczesnym narzędziom wykrywamy nawet najdrobniejsze nieszczelności i pomagamy utrzymać sprawność instalacji.

Podsumowanie

Dobrze wykonana instalacja pneumatyczna to nie tylko skuteczny sposób na utrzymanie niskich kosztów produkcji z użyciem maszyn przemysłowych i ich dłuższe, bezawaryjne działanie. To także sposób na oszczędzanie energii. Stałe monitorowanie wycieków w instalacjach zapewni jej prawidłowe działanie. Warto pamiętać przed instalacją, że pneumatyka ma kluczowe znaczenie dla wydajności całego procesu produkcji. Awarie tego systemu powodują straty energetyczne i kosztowne przestoje, dlatego prawidłowa konserwacja i serwis są niezwykle istotne.

Zastanawiasz się nad wykonaniem instalacji pneumatycznej? Zamów bezpłatną konsultację z naszym ekspertem ds. wdrożenia instalacji pneumatycznych.

Related posts

Dobór i bezpieczne użytkowanie wysokociśnieniowych przewodów hydraulicznych

Dobór i bezpieczne użytkowanie wysokociśnieniowych przewodów hydraulicznych Podstawowe uwagi 1. Bezpieczeństwo doboru Należy mieć świadomość, że przewody hydrauliki siłowej często pracują w ciężkich warunkach, przy wysokim ciśnieniu, dlatego należy przykładać szczególną uwagę do jakości półproduktów, z których produkowane są...

Więcej